سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان

آزمایشگاه‌ها محیطی پیشرفته با فناوری بالا هستند که امکان اکتشافات باورنکردنی را برای دانشمندان و محققان فراهم می‌آورند. تولید داروهایی که می‌توانند زندگی بسیاری از افراد را تغییر دهند و پرورش محققان و ذهن‌های علمی آینده جهان، در این محیط‌ها انجام می‌شود. برای تسهیل کارهای یک آزمایشگاه، تسهیلات سفارشی اجرا می‌شود تا گردش کار محیط بهبود یابد، نیازهای محققان پشتیبانی شود و ایمنی کار افزایش یابد. جهت بهینه‌سازی محیط آزمایشگاهتان و بهبود کار کارکنان به صفحه سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان مراجعه کنید.

در ادامه مقاله، نکات و ترفندهایی را به شما آموزش می‌دهیم تا محیط کارتان را تاحدامکان ایده‌آل کنید.

فهرست مقاله

  • پیش برنامه‌ریزی در محل
  • ارزیابی چیدمان ابزارها
  • دسترسی‌ها
  • تهیه لیست تجهیزات و مواد
  • فضای ذخیره‌سازی مواد خطرناک
  • طراحی انعطاف‌پذیر
  • طراحی آزمایشگاه به‌صورت باز یا بسته

پیش برنامه‌ریزی در محل

صرف زمان اضافی برای تصمیم‌گیری شفاف در طول فرایند طراحی اولیه سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان به شما کمک می‌کند تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید. برخی از طراحان مبتدی و مدیران آزمایشگاه در این اشتباه به سر می‌برند که می‌توانند هر فضایی را به نتیجه دلخواهشان برسانند یا قبل از تصمیم‌گیری نهایی، فقط اصول اولیه را بررسی کنند. بدون درنظرگرفتن نیازهای کارکنان و محققان خود و ریتم خاص گردش کار آنان فضایی را ایجاد می‌کنید که به‌جای کمک به پشتیبانی از روند علمی جهان، مانع از آن می‌شود.

سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان

قبل از شروع هر پروژه، اولین گامی که باید بردارید، بازدید از سایت با هدف ترسیم نقشه و مفهوم‌سازی نهایی است. یک تیم حرفه‌ای، هر پروژه را با بازدید شخصی از تسهیلات مشتری آغاز می‌کند تا یک دید کلی و خوب از فضا به دست آورد. یک بررسی دقیق از فضا، نمای کلی از احتمالات سکوبندی و چیدمان را ارائه می‌دهد و به طراح کمک می‌کند تا درک بهتری از محدودیت‌های تأسیسات داشته باشد. بدین ترتیب طراح بهتر می‌تواند راه‌حل‌های خلاقانه‌ای ارائه دهد که حتی روی کاغذ ظاهر نمی‌شوند.

ارزیابی چیدمان ابزارها

در طراحی سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان در طی یک بازدید از محل، طراح مشخص می‌کند که در کدام قسمت از ساختمان می‌توان تأسیسات را قرار داد. محل قرارگیری تأسیسات در طراحی نهایی و بهینه چیدمان آزمایشگاه تأثیرگذار است. دانشمندان، تکنیسین‌ها و محققان باید به ابزارهایی مانند HVAC، گرمایش مناسب، گاز، آب، زباله‌ها و سایر امکانات مهم دسترسی داشته باشند؛ بنابراین طراحی نهایی باید به‌گونه‌ای باشد که تمامی این موارد را در نظر بگیرد.

اگر آزمایشگاه از قبل موجود است و اکنون در حال طراحی مجدد و بازسازی آن هستید، یک لیست جامع از ابزارها و نقشه‌ها، تهیه کنید. این لیست به همراه جزئیات مکان‌هایی که می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت، در طول فرایند طراحی کمک‌کننده خواهد بود.

دسترسی‌ها

در کنار دسترسی به تأسیسات، در سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان بسیار مهم است که تعیین کنید، آیا فضایی که طراحی می‌کنید، مناسب است یا خیر. یک طراحی خوب دسترسی کافی و مناسب به سایر قسمت‌های ساختمان، خروجی‌های اضطراری، انبار، قسمت تحویل و غیره فراهم می‌کند.

سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان

آزمایشگاه با دسترسی مناسب

اغلب شرکت‌های بزرگ یا شرکت‌های داروسازی ترجیح می‌دهند که آزمایشگاه در طبقه‌پایینی و نزدیک‌ترین مکان به خروجی‌های اضطراری باشد. گاهی نیز طراحی‌ها به گونه‌ای است که آزمایشگاه، دسترسی ویژه به مناطق تحویل یا ورودی‌ها داشته باشد.

تهیه لیست تجهیزات و مواد

برخی از آزمایشگاه‌ها ترجیح می‌دهند که تمامی تجهیزات و مواد مصرفی در یک منطقه متمرکز شوند. درحالی‌که برخی دیگر آن‌ها را مجزا طراحی می‌کنند و ابزارهای جداگانه برای هر بخش در نظر می‌گیرند. تهیه فهرستی جامع از تمامی تجهیزات موردنیاز و مواد مصرفی مورداستفاده در هر بخش تهیه کنید. این لیست به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا لازم است فضایی را برای هرکدام از آنها در نظر بگیرید یا خیر، یا این که می‌توانید کارایی آن‌ها را ترکیب کنید.

تهیه این لیست به شما کمک می‌کند که تعیین کنید، آیا منطقه‌ای با فضای کافی برای قراردادن همه موارد موردنیاز و ضروری انتخاب کرده‌اید یا خیر. همچنین می‌تواند به شما نشان دهد که در کدام قسمت‌ها نیاز به گسترش، تنظیم، کاهش یا اصلاح کامل طرح‌های خود دارید. غفلت از این لیست و نادیده‌گرفتن آن می‌تواند منجر به شرایط کاری تنگ و ناخوشایند شود. درنهایت باعث اختلال در گردش کار آزمایشگاه و کاهش کارایی آن می‌شود.

به‌خاطر داشته باشید که تقریباً یک‌چهارم فضای آزمایشگاه در نهایت توسط تجهیزات بزرگ اشغال می‌شود؛ بنابراین بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای همه موارد ضروری وجود دارد.

فضای ذخیره‌سازی مواد خطرناک

لازم است بسیاری از ابزارها و مواد شیمیایی در مکان‌های ذخیره‌سازی ایمن و تحت کنترل آب‌وهوا نگهداری شود. این فضاها باید به‌سادگی توسط پرسنل قابل‌دسترسی باشند. برای جلوگیری از آلودگی و بهبود کارایی باید فضای ذخیره‌سازی مواد شیمیایی در نزدیکی پرسنل باشد؛ اما جدا از قسمت‌هایی قرار گیرد که دارای شعله باز، حرارت بالا، مواد شیمیایی خورنده یا سایر مواد خطرناک هستند.

در طراحی سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان به‌خاطر داشته باشید، موجودی مواد آزمایشگاه به‌مرورزمان افزایش می‌یابد؛ بنابراین کارکنان به فضای ذخیره‌سازی بیشتری در طول زمان نیاز پیدا می‌کنند.

طراحی انعطاف‌پذیر

درحالی‌که برخی آزمایشگاه‌ها برای سال‌ها به همان شکل باقی می‌مانند، اکثر مکان‌های تحقیقاتی و صنعتی به طور مکرر شاهد تغییر کار و نحوه انجام آن هستند. یک آزمایشگاه ممکن است در عرض چند ماه از توالی‌یابی DNA به آزمایش محصولات غذایی بپردازد. سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان بدون نیاز به بازسازی کامل فضا، امکان تغییر آن وجود داشته باشد.

سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان

طراحی انعطاف‌پذیر

آزمایشگاه‌های انعطاف‌پذیری که به‌راحتی با شرایط جدید منطبق می‌شوند، موفق‌تر و سودآورتر از آزمایشگاه‌های دائمی هستند. دلیل این امر، این است که با تغییر نیازها، تکنیک‌ها و گردش‌کار هماهنگی کافی دارند.

طراحی آزمایشگاه به‌صورت باز یا بسته

درگذشته طراحان آزمایشگاه، فضاهای آزمایشگاه‌ها را به‌صورت مجزا طراحی می‌کردند. اتاق‌های جداگانه برای پژوهشگران ایجاد می‌شد تا بتوانند به‌صورت فردی کار کنند. درحالی‌که این رویکرد هنوز نیز اجرا می‌شود؛ اما در طراحی مدرن، فضاها به‌صورت باز طراحی می‌شوند. به این معنی که محیط کار محققان و تکنسین‌ها از یکدیگر جدا نمی‌شود. در عوض یک محیط کاری با مشارکت بیشتر ایجاد می‌گردد.

این محیط‌ها محیطی اجتماعی‌تر و طبیعی‌تر فراهم می‌آورند. همچنین به دلیل عدم وجود دیوارها و موانع به‌سادگی می‌توانند مجدداً پیکربندی شوند و انعطاف بیشتری دارند.

سخن پایانی

ما در کیا دکور در طراحی، ساخت و نصب سکوبندی آزمایشگاهی در اصفهان به‌صورت سفارشی تخصص داریم. با محققان، طراحان و متخصصان بی‌شماری همکاری کرده‌ایم و دقیقاً می‌دانیم چه چیزی برای آزمایشگاه شما نیاز است. کلید بهینه‌سازی طرح‌بندی آزمایشگاهتان در دستان ما است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *