کاغذ دیواری از سه قسمت لایه زیرین یا پشتی Backing و لایه میانی و سطح رویی یا نمای دکوراتیو کاغذ دیواری تشکیل شده است.

لایه زیرین کاغذ دیواری ها از مواد متنوعی تشکیل شده اند و همین لایه پشتی در مقاومت کاغذ دیواری به رطوبت بسیار تاثیر گذار هستند:

1-لایه زیرین کاغذی: در این نوع کاغذ دیواری از کاغذ به عنوان زیر لایه استفاده شده و برای افزایش استحکام و مقاومت در برابر رطوبت روی آن با موادی پوشش می دهند.

2-لایه زیرین پارچه: در این نوع کاغذ دیواری از پارچه هایی مثل «کرباس نازک» یا «کتان» برای زیر لایه استفاده می شود.

3- لایه زیرین غیربافته شده یا نانوون: زیرلایه این نوع کاغذ دیواری، ورقه هایی است از ترکیب رشته های بلند خمیر سلولز و الیاف پارچه با نوعی چسب ساخته می شود.

سپس برای استحکام و تثبیت رنگ به آن رنگ دانه و اکریلات اضافه می کنند.
لایه های این مدل در تماس با رطوبت تغییر ابعاد نمی دهند یعنی به نوعی ضد رطوبت می باشند، بنابراین برای نصب این نوع کاغذ دیواری می توان چسب را به جای کاغذ روی دیوار زد.
این کار سرعت و سهولت نصب را بالا می برد در عین حال کاغذ دیواری پس از خشک شدن درز نمی اندازد.

خرید کاغذ دیواری
خرید کاغذ دیواری

انتخاب طرح مناسب

اولين قدم در خريد كاغذ ديواري اين است كه شما با توجه به چيدمان و فضاي خانه‌تان اقدام به خريداري اين محصول كنيد.
مثلا اگر فضاي خانه شما كوچك و كفپوش‌هاي خانه طرح‌دار هستند كاغذ ديواري با طرح ساده و رنگ‌هاي گرم و ملايم مي‌تواند اثر بهتري در دلباز ديده‌شدن فضاي خانه داشته باشد اما اگر چيدمان و كفپوش‌هاي خانه ساده است، شما مي‌توانيد از كاغذ ديواري‌هاي طرح‌دار استفاده كنيد.

كاغذ ديواري‌ها با توجه به طيف گسترده رنگي كه دارند مي‌توانند به جذابيت فضاي خانه يا محيط كار بيفزايند طوري كه با انتخاب رنگ‌هاي روشن مي‌توانيد فضاي اتاق را بزرگ و با رنگ‌هاي تيره اتاق‌هاي بزرگ را كوچك‌تر نشان بدهيد.

البته تنها رنگ كاغذديواري‌ها به اتاق شما هويت نمي‌دهد بلكه طرح‌هاي كاغذ ديواري هم به اندازه رنگ آن مهم هستند.
پس اگر براي انتخاب كاغذ ديواري اقدام مي‌كنيد حتما طرح آن را هم درنظر بگيريد. مثلا كاغذ ديواري‌هايي كه داراي طرح‌هاي كوچك هستند به فضا حس بزرگي مي‌بخشند و اين‌نوع كاغذ ديواري در اتاق‌هاي كوچك پر كاربرد هستند.

كاغذ ديواري‌هايي كه طرح روي آن را خطوط عمودي يا افقي تشكيل داده است بسيار مورد استفاده هستند زیرا كاغذ ديواري با داشتن خطوط عمودي، ديوارها و سقف خانه را بلند نشان مي‌دهند و براي اتاق‌هايي كه كوچك هستند خطوط افقي با پهن نشان دادن ديوارهاي خانه باعث بزرگ ديده‌شدن آن مي‌شود.

اما اگر فضاي خانه‌تان بزرگ است و ديوارهاي بزرگي دارد براي كوچك و صميمي ‌كردن فضا مي‌توانيد از طرح‌هاي گلدار و شلوغ استفاده كنيد.

اتاق بچه‌ها با ديگر اتاق‌هاي خانه تا حدودي تفاوت دارد. اگر شما به‌دنبال كاغذ ديواري براي اتاق فرزندتان هستيد بهتر است از كاغذ ديواري‌هاي درخشان با طرح‌هاي عروسكي استفاده كنيد.
البته كاغذ ديواري‌هاي درخشان با طرح‌هاي هندسي و هنري هم براي گروهي خوب است كه به‌دنبال فضايي پر انرژي و شاد هستند.

در انتخاب هر نوع كاغذ ديواري بايد هارموني و هماهنگي رنگ‌ها در چيدمان خانه را درنظر بگيريد و سعي كنيد با فضايي كه داريد، كاغذ ديواري مورد نظرتان را خريداري كنيد.
در غيراين صورت ممكن است پس از مدتي كاغذديواري دلتان را بزند.

پس شما در خريد كاغذ ديواري راه سختي در پيش داريد به‌خصوص اگر در اين زمينه تجربه‌اي نداشته باشيد. اگر كمي دقت كنيد و از قبل اطلاعاتي را در اختيار داشته باشيد مي‌توانيد در انتخاب خود سريع‌تر به نتيجه برسيد.

چه جنسی را برای کاغذ دیواری انتخاب کنیم؟

در ابتدا باید بدانیم که چند نوع جنس متداول برای کاغذ دیواری ها در بازار موجود است و سپس با توجه به شرایط خانه یا محل کارتان همچنین نوع کاربردتان یکی از آن ها را برگزینید.

 • کاغذ دیواری های «نانوون»: مواد «نانوون» (Nonwoven به معنی بافته نشده) در کاغذ دیواری ها که چند سالی است کاربرد فراوانی پیدا کرده است از خواص جالب و منحصر به فردی بهره مند است که باعث شده تا بسیاری از افراد آن را برای خانه یا محل کار خود انتخاب کنند.مواد نانوون از مخلوط مواد الیاف فیبر سلولزی و مواد مرود استفاده در صنایع کاغذ سازی ساخته می شود.
  یکی از خاصیت های جالبی که مواد نانوون دارا هستند این است که نیاز به چسب فراوانی ندارد و رطوبت باعث چسبیدن آن به دیوار می شود.نیاز کم کاغذ دیواری های ساخته شده از مواد نانوون نیز باعث می شود تا برداشتن کاغذ دیواری بسیار آسان باشد و به کاغذ دیواری یا دیوار آسیبی وارد نشود و بتوان دوباره از آن استفاده نمود.
 • کاغذ دیواری های روکش وینیل: معمولاٌ برای این که کاغذ دیواری ها را در مقابل آب مقاوم کنند از موادی همچون وینیل کلراید ( پی وی سی یا PVC ) به عنوان پوشش بر روی آن ها استفاده می کنند.این مواد به دلیل مقاومت بالایی که از خود نشان می دهند باعث می شوند تا کاغذ دیواری در مقابل کشش، خراش و لک مقاومت بیشتری داشته باشند و علیرغم قیمت بالایی که دارند، عمر و دوام بالاتری نسبت به سایر جنس ها دارا هستند.همین امر نیز باعث شده تا کسانی که قصد ندارند هر سال یک کاغذ دیواری عوض کنند به سمت انتخاب این جنس برای کاغذ دیواری خانه یا محل کارشان متمایل شوند.
 • کاغذ دیواری های ساخته شده از کاغذ: این کاغذ دیواری ها از کاغذ معمولی ساخته می شوند و طرح آن مستقیماً روی کاغذ چاپ می شود.از جمله مهم ترین نقاط ضعف این کاغذ دیواری ها می توان به ضعف در مقابل رطوبت، غیر قابل شستشو بودن و همچنین مقاومت کم در مقابل کشیدگی و غیر قابل تعویض بودن اشاره کرد.
  البته قیمت این کاغذ دیواری ها بسیار پایین تر از سایر کاغذ دیواری ها است و همین امر نیز باعث شده تا هنوز هم برخی افراد از آن استفاده کنند.

با توجه به کاربردی که از کاغذ دیواری و همچنین فضایی که می خواهید کاغذ دیواری را در آن نصب نمائید، می توانید انتخاب نمائید که آیا مقاومت در مقابل آب به کارتان می آید یا خیر؟! با پاسخ به همین سوال می توانید جنس کاغذ دیواری مورد نظرتان را انتخاب کنید.

براي انتخاب جنس مناسب

توجه داشته باشيد كه جنس كاغذ ديواري‌ها به اندازه طرح و رنگشان مهم است.

2 نوع كاغذ ديواري در بازار موجود است:

1-كاغذ ديواري «پي پر»

2-«پي وي سي».

در واقع پي پر همان كاغذ ديواري معمولي است كه قابل شست‌وشو نيست اما كاغذ ديواري با جنس پي‌وي‌سي قابليت شست و شو دارد و مقاوم‌تر است.

كاغذهاي پي پر از يك لايه كه همان كاغذ است و ديوار خانه شما را مي‌پوشاند تشكيل شده اما كاغذ‌هاي پي‌وي‌سي 2 لايه دارند: لايه رويي و زيرين.

مقاوم‌سازي‌ اين نوع كاغذها از 2 لايه باعث مي‌شود كه وقتي شما با دستمال خيس روي اين كاغذها بكشيد، كاغذ پي وي سي آب را به‌خود جذب نكند.

ضمن اينكه اين كاغذها در مقابل كشش و گسيختگي مقاوم‌تر هستند و تميز كردن آنها راحت‌تر است. اين نوع كاغذ ديواري شايد كمي گران‌تر از نوع پي پر باشد اما مقاومت آن باعث مي‌شود كه شما بتوانيد ‌مدت بيشتري از آن استفاده كرده و در هزينه‌هايتان صرفه‌جويي كنيد.

بد نيست بدانيد كاغذهاي پي وي سي در بازار هم چيني‌اش موجود است و هم نوع ايتاليايي آن.

از آنجا كه كاغذ ديواري‌ها به‌صورت رولي عرضه مي‌شوند، بايد بدانيد كه وزن رول كاغذ ديواري‌هاي ايتاليايي به نسبت ديگر مارك‌ها بيشتر است كه همين موضوع نشان‌دهنده پي‌وي‌سي (پلاستيك) بيشتر در اين كاغذ ديواري است.

البته نوع ديگري هم كاغذ ديواري در بازار وجود دارد كه بيشتر مورد استفاده در ساختمان‌هاي تجاري، بيمارستان‌ها و محل كار است.

دليلش هم اين است كه كاغذهاي ديواري اليافي باكتري را به‌خود نمي‌گيرند؛ قابليتي كه كاغذهاي پي وي سي ندارند.

در واقع زماني كه شما كاغذهاي اليافي را به ديوار نصب مي‌كنيد، به‌دليل جنسي كه اين نوع كاغذها دارند فضايي بين ديوار و كاغذ وجود دارد كه محل گردش و ورود و خروج هوا است و در نتيجه باكتري در اين نوع كاغذ تجمع نمي‌كند.

توجه داشته باشيد كه كاغذ ديواري اليافي بيشتر براي محل‌هاي پر رفت‌وآمد است. خصوصيت بارز ديگري كه اين كاغذ ديواري دارد دير سوز بودن آن است و سخت مشتعل مي‌شود.
شما حتي از اين نوع كاغذ ديواري مي‌توانيد در پذيرايي يا نشيمن خانه خود هم استفاده كنيد.

ویژگی های کاغذ دیواری مرغوب

امروزه به دلیل این که کاغذ دیواری ها در محدوده ی قیمتی بسیار متنوعی عرضه می شوند، کیفیت آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

مانند بازار سایر محصولات، طبیعتاً محصولات تقلبی در بازار کاغذ دیواری نیز وجود دارند و متاسفانه بسیاری از افراد نمی توانند آن ها را از محصولات با کیفیت بالا تشخیص بدهند.

در این جا قصد داریم به اختصار چند ویژگی یک کاغذ دیواری با کیفیت را بررسی کنیم تا بتوانید به راحتی تقلبی یا اصل بودن کاغذ دیواری را تشخیص دهید:

 

 • کاغذ دیواری های با روکش وینیل، اگر از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند هر متر مربع از آن دارای وزنی حدوداً 300 تا 500 گرم می باشد.
  این وزن بخاطر اسپری شدن یک لایه وینیل کلرید روی کاغذ دیواری می باشد.
 • در کاغذ دیواری های با روکش وینیل، با یک تست ساده ی رطوبت روی آن ها می توان ه مقاومت آن ها در مقابل آب پی برد. یک کاغذ دیواری با روکش وینیل اصل، باید در مقابل آب به طور کامل مقاومت کند و قابلیت شستشو داشته باشد.
 • یک کاغذ دیواری خوب و با کیفیت، بوی مواد غذایی و بخار و … را به خود نمی گیرد و این ویژگی خصوصاً برای آشپرخانه امری حیاتی به شمار می رود.
 • یک کاغذ دیواری مرغوب ضد حساسیت است و هیچ گونه مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند.
جنس کاغذ دیواری
جنس کاغذ دیواری

نكته‌های تجربی به وقت خرید کاغذ دیواری

1- اگر تصور مي‌كنيد كه قادر به انتخاب كاغذ ديواري مطابق با چيدمان خانه خود نيستيد مي‌توانيد از خود فروشندگان كمك بگيريد و روي تجربه‌شان حساب كنيد.

يكي از راه‌هاي ساده براي رسيدن به نتيجه مناسب اين است كه شما قبل از خريد كاغذ ديواري از فضاي خانه خود در زواياي مختلف عكس بگيريد و حين خريد با نشان دادن آن به فروشنده از او در انتخاب طرح و رنگ كمك بگيريد.

به‌طور مثال يك كار ساده و رايج اين است كه ديوار پشت تلويزيون كاغذ ديواري ساده نصب مي‌شود و روي ديوارهاي بزرگ خانه كاغذهاي گلدار بهتر خودشان را نشان مي‌دهد اما باز اين بسته به سليقه خريداران است.

شما مي‌توانيد براساس علاقه‌تان كاغذهاي مورد علاقه خود را هر كجا كه مي‌خواهيد نصب كنيد.

2- در محل‌هاي اداري خيلي از خريداران بيشتر دنبال كاغذهايي با طرح‌هاي ساده هستند اما بد نيست بدانيد كه براي اين نوع فضاهاي پرتردد، شما در نخستين قدم بايد روي كيفيت و جنس كاغذ تكيه كنيد و مقاوم‌ بودن‌ آن برايتان در درجه اول قرار بگيرد.

3- گروهي خودشان به واسطه تجربه‌اي كه دارند اقدام به نصب كاغذ ديواري مي‌كنند اما براي خيلي از خريداران كه تجربه‌اي در اين زمينه ندارند بهتر است از نصاب كمك بگيريد.

نصاب‌ها هم دستمزدشان با هم تفاوت بسياري دارد. آنها نسبت به نوع كاغذ ديواري و فضايي كه بايد پوشش بدهند دستمزدشان از رولي 8هزار تومان شروع مي‌شود تا به بالا.

4- از آنجا كه كاغذ ديواري به‌صورت رولي عرضه مي‌شود بهتر است شما يك رول اضافه‌تر بگيريد تا اگر در گذر زمان كاغذ ديواري بخشي از خانه‌تان دچار مشكل شد با رول جايگزين بتوانيد آن قسمت را از همان نوع كاغذ ديواري پوشش بدهيد.

اين را درنظر داشته باشيد كه شايد ديگر از آن كاغذ ديواري در بازار موجود نباشد و براي اينكه دوباره مجبور نشويد به‌خاطر نقص يك قسمت، كاغذ ديواري كل اتاق را عوض كنيد بهتر است يك رول اضافه خريداري كنيد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *