تاثیر نور در طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر نور در طراحی دکوراسیون داخلی

امروزه دکوراسیون داخلی بخش جدایی ناپذیر صنعت ساخت و ساز می باشد. طراحی داخلی به عنوان یک حرفه در دنیا شناخته شده است و وظیفه آن بهینه سازی فضای ساختمان برای انجام فعالیت های روزمره می باشد.

دکوراسیون داخلی ارتباط مستقیمی با ویژگی های روحی و روانی افراد دارد. به همین دلیل در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی، ابتدا باید کاربرد فضای مورد نظر را بررسی کرد، سپس احساس و تاثیری که قرار است آن فضا بر ساکنین بگذارد مد نظر قرار گیرد.

طراحی داخلی تلفیقی از عناصر مختلف مانند نور، رنگ، پوشش دیوار، سقف و ..… است. تمام این عناصر باید به طور هماهنگ و متناسب در کنار یکدیگر قرار بگیرند و طرحی ایده آل ایجاد نمایند.

یکی از عناصری که همواره باید در دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار گیرد نورپردازی است. نور پردازی باید با عناصر دیگر در فضای مورد نظر هماهنگی داشته باشد.

یک دکوراسیون زیبا بدون نورپردازی جذابیتی ندارد و تمام تلاش هایی که برای انجام آن صورت گرفته بی نتیجه خواهد ماند.

نور نوعی انرژی الکترومغناطیسی است که به صورت موج انتشار می یابد. برای اعمال نورپردازی در فضا در ابتدا باید جهت نورپردازی مشخص گردد و سپس میزان آن با توجه به ابعاد فضا مشخص شود.

نورپردازی به انواع زیر دسته بندی می شود:

نورپردازی جهت دار

در این نوع نورپردازی نور در یک جهت مشخص تابیده می شود و راستای تابش آن مشخص است. انجام این نورپردازی توسط یک لامپ یا هر نوع منبع نور صورت  می گیرد.

نورپردازی انعکاسی

این نورپردازی از طریق انعکاس نور توسط دیوار، سقف و سایر عناصر دیگر صورت می گیرد. منبع نور می تواند انواع لامپ های مهتابی و یا حبابی باشد.
نور انعکاسی نسبت به نور مستقیم ملایمت و نرمی خاصی دارد و نمایی هنری ایجاد می کند.

نورپردازی کلی

نور کلی از منبع خود در تمامی جهات تابیده می شود و هیچ مانعی برای تابش آن وجود ندارد. برخلاف نور جهت دار که راستای مشخصی برای تابش آن وجود دارد، نورپردازی کلی باعث روش شدن کل فضا می گردد.

تاثیر نور در طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر نور در طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر نور در طراحی داخلی

طراحان داخلی سبک مدرن می دانند که در هر فضای مسکونی گونه های نورپردازی مناسب بسیار مهم می باشد. طراحی نورپردازی نقش اساسی را در ساختن حالات و جو مناسب و تنظیم محیط در فضای داخلی بازی می کند.

طراحان داخلی، منابع نوری مختلفی دارند که به آنها در ساختن محیطی کاربردی که مطابق با نیاز مشتریان آنها است کمک می کند. آنها از گونه های مختلف چراغ ها برای برای تامین میزان نور کافی در اتاق استفاده می کنند.
این مهم است که بدانیم کدام منبع نوری را در کدام قسمت خاص استفاده کنیم که بتواند نور کافی و مناسب را در خانه را تامین کند.

روشنایی عمومی اولین لایه از روشنایی استفاده شده در طراحی داخلی مدرن است و به نور استفاده شده برای روشنایی کلی فضا اشاره دارد.
این نوع از منابع نوری، روشنایی پایه ای مورد نیاز برای فضاهای مورد استفاده را فراهم می کند که افراد با استفاده از آن می توانند به راحتی و در کمال امنیت در فضا حرکت کنند.

چراغ های سقفی فضاهای داخلی یا تجهیزات سقف بالای طراحی ها می تواند نور عمومی مورد نیاز را تامین کند. نورهای عمومی می توانند در بعضی مواقع نورهای موجود یا قسمتی از نقشه نورپردازی جدید باشند.

بعضی دیگر از طراحان نورپردازی از روشنایی کار (task lighting) استفاده می کنند. طراحان داخلی حرفه ای فعالیت هایی که در فضای مورد طراحی انجام می شود را در هر قسمت به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهند تا از وجود نور کافی در آن فضا برای عملکرد متناسب با آن محیط اطمینان حاصل کنند.

روشنایی کار (task lighting) به ما اجازه می دهد که منابع نوری مناسب فضا در جایی که نیاز بیشتری به این نور هست قرار داده شود.
روشنایی خاص و مناسب فضاها و ارایه دید مناسب برای فعالیت هایی مثل خواندن، غذا درست کردن، دوختن لباس یا انجام کارهای خانه است.

تمرکز روی محیط هایی مثل بالای کانتر آشپزخانه یا وان حمام یا میز کار یا کنار تخت خواب و صندلی نور مناسب برای کار را تامین می کند.

آخرین مرحله از یک طراحی داخلی خوب و عالی، طراحی نورپردازی است که شامل ابزار و وسایل نورپردازی است که به آن نورپردازی نقطه ای یا متمرکز می گویند.

طراحان نورپردازی حرفه ای و طراحان داخلی منازل سعی می کنند این نوع نورپردازی را به صورت یک عنصر در طراحی خود اضافه کنند و روی قدرت دید بیننده تاثیر بگذارند.

طراحی نوپردازی به صورت منابعی از نور است که به شکل مناسب و زیبا در محیط  استفاده می شود و می تواند تبدیل به عنصر برجسته ای در فضا مانند یک تابلوی نقاشی یا اثر هنری یک مجسمه ساز یا یک ورودی جذاب و یا یک ویژگی منحصر به فرد معماری شود.

در اغلب موارد نورپردازی می تواند خود یک عنصر منحصر به فرد در فضا باشد که به صورت یک المان نمایشی در فضا ایفای نقش کند مانند یک لوستر ظریف یا یک آویز دراماتیک.

بنابراین وقتی چراغی برای خانه خود انتخاب می کنید به خاطر داشته باشید که این گونه از نورپردازی را طراحان لایه ای کار خود در طراحی منازل در نظر می گیرند.

طراحی داخلی حرفه ای و نورپردازی حرفه ای به شما در توسعه فضای مناسب و زیبا کمک می کند که این امر نشان دهنده سبک و کاربرد مناسب هر فضایی از خانه شماست.

-چگونه از چراغ ها به عنوان عنصری در طراحی داخلی استفاده کنیم؟

ممکن است شما اطلاعات کافی در مورد چراغ ها نداشته باشید و پول زیادی خرج کنید تا اتاق ها و فضاهای شما روشن و قابل زندگی شود.
شما نیاز دارید اطلاعات اولیه و پایه ای در مورد کاربرد و چیدمان چراغ ها داشته باشید تا بتوانید برنامه ریزی درستی برای خریدن آنها در نظر بگیرید.

در طراحی نورپردازی روشنایی ها را به ۳ دسته تقسیم میکنیم:

۱-نورپردازی عمومی (General Lighting)

۲-روشنایی کاربردی و مخصوص انجام کار (Task Lighting)

۳-روشنایی متمرکز یا نقطه ای (Accent Lighting)

ترکیب هوشمندانه این ۳ نوع با یکدیگر،طراحی نورپردازی جذابی را حاصل می نماید.

طراحی نورپردازی حالات مختلف ما را شکل می دهند. احساسات کلی مثل آرامش یا بازیگوشی و معنی و منظوری که ما می خواهیم در فضا قابل توجه باشد مثل نماد خروج.

نورهای کاربردی مثل انواع چراغ هایی که در دفتر کار خود استفاده می کنیم یا چراغ هایی که افراد به عنوان هشدار در مکان های خاصی قرار می دهند.

نورپردازی از سوی دیگر درک درست از شکل حقیقی اشیا، سایه و دیدن بافت اشیا و اهمیت کلیدی آنها را برای ما حاصل می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *