اصول دکوراسیون حمام

اصول دکوراسیون حمام

دکوراسیون حمام

حمام یکی از مهم ترین عناصر معماری هر خانه ای است. در گذشته حمام نه فقط محلی برای استحمام، بلکه جایی برای انبار کردن لوازم و وسایل کهنه بود.

این روزها دیگر حمام محل آرایش و پیرایش جسم و روح تلقی می شود. حتی گاهی استراحت فردی از همین نقطه شروع می شود.

بعضی از حمام های امروزی کاربری های تجملی و رفاهی زیادی نیز دارند مانند استخرهای کوچک، سونا و جکوزی برای تفریح و سلامت اعضای خانواده در این فضا قرار داده می شود.
بعضی دیگر از حمام های امروزی که در آپارتمان های کوچک وجود دارند، از ابعاد کوچک تری برخوردارند.
کاربری این دسته از حمام ها برای رفع خستگی روزانه و سلامت و پاکیزگی جسم هستند. مهم نیست که ابعاد حمام شما بزرگ یا کوچک است بلکه مهم این است که از این فضا بهترین استفاده را برای آرامش جسم و روح خود به عمل بیاورید.

عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی نقص وجود دارد عبارت اند از:

 • کفپوش مناسب
 • پوشش دیواری
 • استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه بخار
 • کابینت هایی برای قرار دادن حوله و دیگر لوازم جانبی
 • انواع بافت ها و رنگ هاانتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می یابید.

  -اصول دکوراسیون حمام

 • در حمام باید بهترین وسایل و امکانات را مهیا کرد. تمیز و شاداب بودن جسم ارتباط تنگاتنگ با سالم ماندن روح و روان آدمی دارد.برای مثال نارنجی درخشان در فضای حمام در پایان یک روز کاری احساسی از سبکی و آسایش را به ارمغان می‌آورد و فرصتی برای تفکر در تنهایی ایجاد می کند.
  برای رسیدن به یک نورپردازی خوب در حمام باید هم نور عملی و کاربردی در نظر گرفت و هم نوری که به فضا حال و هوا و روحیه می دهد را عملی کرد.
 • وان های شست و شو باید به اندازه های مناسب باشد. لوازم و وسایل هم سطح از لحاظ صرفه جویی در فضا و راحتی تمیز کردن مناسب هستند.
 • توجه داشته باشید که وان های دوتایی حمام با عرض یک متر و بیست سانتی متر اجازه حرکت آزادانه بازوها را به فرد هنگام شستشو نمی دهند، بنابر این طراحی دو وان، و نصب جا حوله ای بین دو طرف آن بهتر است.
 • حمام های دارای سرویس بهداشتی و دستشویی اتاق های کاملی هستند که با داشتن امکانات و وسایل بهداشتی نیازهای ساکنین را برآورده می کنند.
 • به هر حال، در طراحی یک نقشه، برای حمام و سرویس بهداشتی باید دو اتاق مجزا و قابل قفل شدن اختصاص داد که این امر در ساختمان های مسکونی با بیش از پنج نفر حیاتی است.
 • برای صرفه جویی در هزینه و به دلایل فنی، حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه باید طوری طراحی شوند که بتوانند از یک لوله کشی تاسیساتی استفاده کنند.
دکوراسیون حمام و دستشویی

دکوراسیون حمام و دستشویی

انتخاب کفپوش مناسب برای حمام

در انتخاب کفپوش مناسب برای دکوراسیون حمام نکاتی مانند کیفیت، سایز، رنگ، الگو، طرح و بافت را باید در نظر داشته باشید.

بهترین انتخاب، زمانی صورت می‌گیرد که قسمتی از کف حمام را که بسیار توی چشم است با کفپوش مورد علاقه خود دکور کنید (یعنی در ابتدا آن را نصب نکنید) سپس اگر نوع، طرح و رنگ را پسندیدید، آن را برای نصب در کل حمام انتخاب کنید.
تنها با یک امتحان کوچک این امکان برای شما به وجود می آید که از انتخابی که کردید، ناراضی و پشیمان نشوید.

از بهترین گزینه های انتخابی برای کفپوش دکوراسیون حمام، سرامیک است چون به راحتی تمیز می شود و در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسیار متنوع است.

استفاده از سرامیک های شیاردار در اطراف وان بسیار توصیه می شود چرا که به هنگام خیس بودن کف حمام این دسته از سرامیک ها امنیت بالاتری را فراهم می کنند، یعنی میزان سرخوردگی را کمتر می کنند.

بهتر است برای داشتن حمامی با ایمنی بالا، در اطراف وان و زیر سینک روشویی از کفپوش های دو لایه حاوی لاتکس استفاده نمایید.

این کفپوش ها توسط لاتکس زیرین به کف حمام نصب می شود و لایه بیرونی که دارای بافت ناهموار است میزان سر خوردگی را کاهش می دهد.

با رعایت این چند نکته می توانید شاهد آن باشید که میزان آسیب دیدگی در حمام به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
در حمام هایی که کف آن شیب زیادی دارد بهتر است موزاییک هایی با سایز کوچک نصب کنید تا هم شیب کمتر به نظر رسد و هم شکستگی و آسیب دیدگی در بین موزائیک ها به وجود نیاید.

می توانید ردیف یا ردیف هایی از این موزاییک ها را طرح دار  انتخاب کنید تا دکوراسیون حمام شما دارای بافت و رنگ شود.

بهتر است این ردیف ها رنگی متضاد و متفاوت نسبت به رنگ به داشته باشد. اگر کفپوش از سرامیک های سفید و روشن پوشیده شده است بهتر است رنگ قرمز، زرد و آبی را برای ردیف ها انتخاب کنید.

زمینه اگر سفید باشد، حمام را به فضایی نورانی و وسيع مبدل می سازد. در سبک ویکتورین استفاده از سرامیک هایی با طرح گل می تواند فضایی آرام بخش و شاعرانه خلق کند.

کف پوش حمام

کف پوش حمام

دکوراسیون حمام کوچک با انواع طراحی شیک و جذاب

امروزه در بیشتر منازل متراژ کمی به سرویس بهداشتی اختصاص داده شده است که با این وجود سرویس بهداشتی با متراژهای کم هم می توانید دکوراسیون شیک و متفاوتی را برای حمام و سرویس بهداشتی منزل خود داشته باشید.

-با رعایت اصول زیر می توانید حمامی زیبا داشته باشید:

1. دکوراسیون حمام کوچک با انتخاب وان کوچک

شاید به خاطر کوچک بودن فضای حمامتان خودتان را از داشتن یک وان دوست داشتنی محروم کنید. کافی است متناسب با ابعاد و اندازه ی حمامتان یک وان کوچک و جمع و جور برای حمامتان انتخاب کنید و فضای کنار آن را شلف بزنید و به دکوراسیون حمام کوچک تان نظم و ترتیب بدهید.

2. دکوراسیون حمام با استفاده از رنگ های روشن

با انتخاب رنگ های روشن برای هر فضایی می توانید آن را بزرگ تر از آن چه هست نشان دهید، برای دکوراسیون حمام کوچک تان رنگ های ملایم را انتخاب کنید تا ظاهر مرتب و بزرگ تری داشته باشد.

3. انتخاب تزیینات ساده در طراحی حمام

وقتی فضای حمام تان کوچک است پس استفاده از کاشی کاری، تزیینات و رنگ های تند را برای آن باید فراموش کنید، هر چقدر فضای داخلی شما ساده تر باشد بزرگ تر جلوه خواهد کرد.

4. استفاده از شلف و قفسه ها در حمام

برای دکوراسیون حمام کوچک تان شلف ها و قفسه ها را فراموش نکنید، کافی است فضاهایی مانند کنار آینه ها و یا اطراف وان خود را شلف بزنید و تمام بخش های فضای حمام تان استفاده کنید و به لوازم و وسایل خود نظم و ترتیب ببخشید.

5. استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون حمام

همان طور که در بندهای قبل گفته شد انتخاب رنگ های روشن سبب بزرگ تر جلوه دادن فضای داخلی شما می شود.

اما اگر فضای حمام شما دارای قناسی است می توانید با انتخاب رنگ های تیره برای این فضا، این قناسی ها را پنهان کنید، اما توجه داشته باشید که این انتخاب رنگ تیره حتما باید با نورپردازی مناسب همراه باشد.

6. استفاده از دیوار شیشه ای در حمام

وقتی فضای حمام شما کوچک است برای جدا کردن فضاهای مختلف مثل کابین دوش و…. بهتر است از دیوارهای شیشه ای استفاده کنید، این دیوارها فضای حمام شما را بزرگتر نشان می دهند و ظاهر خاص‌تری به دکوراسیون حمام کوچک شما می بخشند.

-چند نمونه دکوراسیون حمام کوچک

حمام کوچک

حمام کوچک

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *