This post is also available in: English

پارکت چیست ؟

پارکت نوعی کفپوش چوبی است که عموما در فضاهای داخلی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار میگیرد  از گذشته های دور استفاده از کفپوش رواج داشته است ، تفاوت اصلی پارکتهای امروزی در این است که دیگر نیازی به استفاده از چسب ندارند و به صورت کلیک  در یکدیگر قفل میشوند در حالی که در گذشته قطعات که ممکن بود شامل قطعات ریز و درشت و یا پازلی باشند بر روی کف اصلی چسبانده میشدند ، گرچه امروزه نیز هنوز از همین سیستم در بعضی پارکتها استفاده میشود .

باید دقت کرد که parket را با لمینت اشتباه نگیریم ، در واقع parket از چوب طبیعی به وجود آمده در حالی که لمینت محصولی صنعتی و غیر طبیعی است و از صفحات ام دی اف و یا اچ دی اف تشکیل شده است ، لازم به ذکر است که امروزه لمینت هایی با روکش چوب طبیعی نیز وجود دارند که تا حدودی خصوصیات پارکت لمینت را همزمان داراست .

انواع پارکت

1جنس چوب بکار رفته

بصورت کلی بهتر است از چوب های سخت برای پارکت استفاده شود ، انتخاب نوع چوب پارکت بستگی به عواملی نظیر مقاومت مورد نیاز بسته به میزان رفت و آمد ، طراحی فضای مذکور و انتخاب رنگ طبیعی چوب و هزینه تمام شده آن دارد ، عمدتا پارکت از چوب درختانی نظیر بلوط ، گردو ، راش ، بامبو و غیره میباشد .

2لایه ها

بعضی پارکتها تنها از یک لایه چوب طبیعی تشکیل شده اند که عمدتا به صورت چسبی بر روی کف نصب میشوند در حالی که پارکتهایی نیز وجود دارند که از چندین لایه که تماما چوب هستند تشکیل میشوند ، اینگونه  پارکتها به صورت کلیک در یکدیگر قفل شده و بر روی کف نصب میگردند .

3طرح 

انواع طرح پارکت عامل دیگری برای دسته بندی میباشد ، طرح پارکت به دو عامل  بستگی دارد ، یکی نوع برش قطعات که میتواند مستطیلی ، مربعی ، لوزی و غیره باشد و دیگری طرح  چوب بکار رفته  در پارکت است .

 –نگهداری 

در مورد parket باید موارد  زیر را مدنظر داشته باشید :

-نباید در مجاورت رطوبت قرار بگیرد چرا که چوب طبیعی است و آسیب پذیری بالایی دارد.

– برخورد اجسام نوک تیز به پارکت آسیب میرساند.

– قابل اشتعال است و در مکان هایی که امکان حرارت بالا وجود دارد نباید استفاده کرد.

-پارکتهایی که به صورت چسبی نصب میشوند باید ساب و لاک پارکت بر روی آنها اجرا شود و هر از چند سال یکبار نیزاین عمل تکرار گردد .

-در چه فضاهایی از پارکت استفاده کنیم ؟

عموما  در فضاهایی استفاده میشود که طراح میخواهد نوعی گرما به فضا ببخشد ، و فضا را قدری صمیمی تر کند برای مثال در فضایی که نیاز به آرامش است پیشنهاد میشود ، عمدتا در فضاهای مسکونی پرکاربردتر است به خصوص در کف اتاق خواب ها ، همچنین هرکجا احتیاج باشد که اندکی از حس صنعتی فضا کاسته شود و حس طبیعت به آن اضافه شود میتوانیم استفاده کنیم  ، به یاد داشته باشید که در فضاهای مرطوب استفاده نکنید.

پارکتهای ترک، آلمان ، چین برای مکان های کم تردد و پرتردد مسکونی و تجاری کاربرد دارد که نسبت به سرامیک و سنگ فضاهای بسیار گرم تر و بهداشتی تر ایجاد می کند .

با ما تماس بگیرید

درباره کیادکور